Huge Inventory / Fast Shipping
2.2" x 242' Brady R4500 Wax/Resin Ribbon - R4513-SV
- Part #:
- R4513-SV
Product Description
Brady, R4513-SV, Ribbon, 2.2" W, 242' H, R4500 Wax/Resin, 0.5" Core, Silver
30 Years of Service
This ink-side-out ribbon features an open 1/2" core and is to be used for the Brady BBP11 Label Printer and BBP12 Label Printer
| Part Number | R4513-SV |
| Product Number | 115082 |
| UPC | 662820800545 |
| UOM | Roll of 242 ft |
| Brand Name | Brady |
| Application | Electrical Labeling, Wire and Cable Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Component and Equipment Labeling, Laboratory Labeling, Inventory and Inspection Labeling, Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, General Identification |
| Brady Material Number | R4500 |
| Color | Silver |
| Core Diameter (imperial) | 0.5 in |
| Core Diameter (metric) | 12.70 mm |
| Dimensions (metric) | 74,00 m (L) |
| Length (imperial) | 242 ft |
| Length (metric) | 74.00 m |
| Material Properties | Designed for Harsh Environment |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 35 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 95 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | 5 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | 41 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Printer Ribbon |
| Printer Compatibility | BBP11, BBP12, THT 1 in Core Printers |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Smear-resistant |
| Ribbon Color Options | Single Color Ribbon |
| Ribbon Format | Open Core Ribbon |
| Ribbon Formulation Type | Wax/Resin |
| Ribbon Ink Wind Direction | Side Out |
| Ribbon Series | R4500-SV |
| Ribbon Size (imperial) | 2.2 in W x 242 ft L |
| Ribbon Size (metric) | 55.00 mm W x 74.00 m L |
| Ribbon Width (imperial) | 2.2 in |
| Ribbon Width (metric) | 55.00 mm |
| Roll Length (imperial) | 242 ft |
| Roll Length (metric) | 74.00 m |
| SAP Local Description | 4513-SV, 2.2 in x 242 ft |
| Thickness (imperial) | 0.0002 in |
| Thickness (metric) | 0.0045 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |