Huge Inventory / Fast Shipping
0.71" x 2" Brady Label - TIL-7-0C-50C
- Part #:
- TIL-7-0C-50C
Product Description
Brady, TIL-7-0C-50C, Label, 0.71" W, 2" H, Black, Red
30 Years of Service
Reversible Temperature Indicating Labels are part of the VisAlert® Series from Brady®, which is designed to provide immediate visual indication of water or heat exposure.
| Part Number | TIL-7-0C-50C |
| Product Number | 195837 |
| UPC | 754473581343 |
| UOM | Pack of 10 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Cold temperature Labeling, Component and Equipment Labeling, Facility Identification, Food and Beverage Process Labeling, General Identification, Laboratory Labeling, Lean and 5S Labeling, Temperature Indicating Labeling |
| Brady Material Number | B-7518 |
| Cards or Sheets per Pack | 10 |
| Color | Black, Red |
| Compatible Surface Types | General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 2 in H x 0.71 in W |
| Dimensions (metric) | 18,03 mm (W) x 50,80 mm (H) |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 2 in |
| Height (metric) | 50.80 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Indicator Type | Temperature Indicating |
| Label Properties | Temperature Indicating |
| Layout | Type 3 |
| Material | Sub-surface printed Polyester |
| Material Properties | Temperature-indicating |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | 0 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | 32 °F |
| Performance Characteristics | Temperature-indicating |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Inspection Repair |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 1 |
| SAP B-Number | B-7518 |
| SAP Local Description | 11-LEVEL THERMOMETER 0C-50C |
| Service Temperature Range (°C) | 0 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | 32 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Temperature Thresholds (°C) | 0 °C - 50 °C |
| Text Language | No text |
| Text Legend | 11-Level 0°C-50°C |
| Thickness (imperial) | 0.0087 in |
| Thickness (metric) | 0.221 mm |
| Trade Name | VisAlert |
| Width (imperial) | 0.71 in |
| Width (metric) | 18.03 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |