1.125" x 150' Brady Label - JC-1125-2550
Part #:
JC-1125-2550
Product Description
Brady, JC-1125-2550, Label, 1.125" W, 150' H, Inkjet, 3" Core, White
Supply Chain Constraints
Avoid Rising Prices & Long Delays >> Learn More
Quantity Discounts
See Pricing
Save 20%
and receive item sooner
Show Me How
Huge Inventory / Fast Shipping
Easy 30 Day Return Policy
Secured Transaction
Discover the
Thermal Printer Supplies Difference!
Product Description
  • For use with the BradyJet™ J7300 Color Label Printer
  • Ink cartridges are required to print on this material; use part numbers P-CMY-1 and P-K-1
Key Characteristics
Part NumberJC-1125-2550
Product Number176587
UPC888434624692
UOMRoll of 150 ft
Brand NameBrady
Specifications
Adhesive TypePermanent Acrylic
ApplicationGeneral Identification, Barcode Labeling
Average Outdoor DurabilityNot Recommended
Brady Material NumberB-2550
ColorWhite
Compatible Ink CartridgesP-CMY-1, P-K-1
Compatible Surface TypesCurved, General, Smooth Surfaces
Continuous or Die-cutContinuous
Core Diameter (imperial)3 in
Core Diameter (metric)76.20 mm
Dimensions (imperial)1.125 in W x 150 ft L
Dimensions (metric)28,58 mm (W) x 45,72 m (L)
FinishMatte
IlluminationNot Illuminated
Indoor or Outdoor UseIndoor Use
IndustryManufacturing
Label PropertiesPermanent Adhesive
Label/Tape Size (imperial)1.125 in W x 150 ft L
Label/Tape Size (metric)28.58 mm W x 45.72 m L
Length (imperial)150 ft
Length (metric)45.72 m
MaterialInkjet Receptive Paper
Material PropertiesInkjet Print-receptive
Material TypePaper
Maximum Service Temperature (°C)60 °C
Maximum Service Temperature (°F)140 °F
Minimum Application Temperature (°C)-28 °C
Minimum Application Temperature (°F)-20 °F
Minimum Service Temperature (°C)-40 °C
Minimum Service Temperature (°F)-40 °F
Primary Noun, Basic Function.1Label
Print TechnologyInkjet
Printer CompatibilityJ7300
Printer and Label ApplicationsTrack and Trace, General Identification
Printer supply or Pre-printedPrinter supply
Quantity per Row1
Roll Length (imperial)150 ft
Roll Length (metric)45.72 m
Roll Width (imperial)1.125 in
Roll Width (metric)28.58 mm
SAP B-NumberB-2550
SAP Local DescriptionJC-1125-2550 (1.125 IN x 150FT)
Service Temperature Range (°C)-40 °C - 60 °C
Service Temperature Range (°F)-40 °F - 140 °F
Smart CellYes
SurfaceFor smooth surfaces
Surface Mount Technology SMTNo, this material does not work with this application
Thickness (imperial)0.0047 in
Thickness (metric)0.12 mm
Trade NameBradyJet
Web Width (imperial)1.325 in
Web Width (metric)33.655 mm
Width (imperial)1.125 in
Width (metric)28.58 mm
Compliance
Contains CA PROP 65 SubstanceNo - Does not contain
Contains CA PROP 65 Substance (Y/N)N
Contains Heavy Metal(s)No - Does not contain
EU RoHS CompliancePass 2011/65/EU(Pass 2015/863)
EU RoHS CompliantYes
SDS Safety Data Sheet requiredNo = MSDS/SDS is not required
Detailed Specs
MFG Part Number
JC-1125-2550
Product Type
Label
Print Method
Inkjet
Label Width
1.125"
Label Height
150'
Core Size
3" Core