0.59" x Brady Label - DMC-8/16-15
Part #:
DMC-8/16-15
Product Description
Brady, DMC-8/16-15, Label, 0.59" W, Clear
Supply Chain Constraints
Avoid Rising Prices & Long Delays >> Learn More
Quantity Discounts
See Pricing
Save 20%
and receive item sooner
Show Me How
Huge Inventory / Fast Shipping
Easy 30 Day Return Policy
Secured Transaction
Discover the
Thermal Printer Supplies Difference!
Product Description
  • Clear PVC makes it easy to read label
  • Slides onto a wire and stays in place
  • Non-Adhesive for easy installation and removal
  • RoHS Compatibility Pass 2011/65/EU
Key Characteristics
Part NumberDMC-8/16-15
Product Number13259
UPC662820132592
UOMPack of 500 Each
Brand NameBrady
Specifications
ApplicationElectrical Labeling, Wire and Cable Labeling
ColorClear
Dimensions (imperial)0.59 in W
Dimensions (metric)15,00 mm (W)
MaterialPVC
Maximum Wire Diameter (imperial)0.630 in
Maximum Wire Diameter (metric)16.00 mm
Maximum Wire Gauge0000 AWG
Minimum Wire Diameter (imperial)0.315 in
Minimum Wire Diameter (metric)8.00 mm
Minimum Wire Gauge4 AWG
Primary Noun, Basic Function.1Label Holder
SAP Local DescriptionDMC-8/16-15
Width (imperial)0.59 in
Width (metric)15.00 mm
Wire Diameter Range (imperial)0.315 in to 0.630 in
Wire Diameter Range (metric)8.00 mm to 16.00 mm
Wire Gauge Range4 AWG - 0000 AWG
Compliance
Contains CA PROP 65 SubstanceNo - Does not contain
Contains CA PROP 65 Substance (Y/N)N
Contains Heavy Metal(s)No - Does not contain
DOT Hazardous MaterialNo = is not a DOT hazardous material
EU RoHS CompliancePass 2011/65/EU(Pass 2015/863)
EU RoHS CompliantYes
SDS Safety Data Sheet requiredNo = MSDS/SDS is not required
Detailed Specs
MFG Part Number
DMC-8/16-15
Product Type
Label
Label Width
0.59"