Huge Inventory / Fast Shipping
12" x 11" Brady Label - V3EW03A
- Part #:
- V3EW03A
Product Description
Brady, V3EW03A, Label, 12" W, 11" H, Green on White
30 Years of Service
High visibility signs from Brady® feature bright colors, graphics and pictograms to effectively communicate a safety message or identify the location of a given item.
| Part Number | V3EW03A |
| Product Number | 49422 |
| UPC | 754473494223 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Calculated Sign Shape | V Sign |
| Color | Green on White |
| Corner Type | Square |
| Depth (imperial) | 5 in |
| Depth (metric) | 127.00 mm |
| Dimensions (imperial) | 11 in H x 12 in W x 5 in D |
| Dimensions (metric) | 304,80 mm (W) x 279,40 mm (H) x 127,00 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 11 in |
| Height (metric) | 279.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | V |
| Material | Acrylic |
| Material Properties | Durable |
| Material Type | Acrylic |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Mounting Type | Mounting Holes |
| Number of Printed Sides | 2 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | PRINZING V SIGN EYE WASH |
| Shape | V-Shaped |
| Sign Projection Type | 3-Way |
| Sign Size-General (imperial) | 11 in x 12 in |
| Sign Type | Personal Protection (PPE) |
| Text Language | English, Spanish |
| Text Legend | EYE WASH/LAVADO DE OJOS |
| Width (imperial) | 12 in |
| Width (metric) | 304.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |