Huge Inventory / Fast Shipping
4.5" x 18" Brady Label - SP184L
- Part #:
- SP184L
Product Description
Brady, SP184L, Label, 4.5" W, 18" H, Red on White
30 Years of Service
High visibility signs from Brady® feature bright colors, graphics and pictograms to effectively communicate a safety message or identify the location of a given item.
| Part Number | SP184L |
| Product Number | 46908 |
| UPC | 754473469085 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Calculated Sign Shape | L Sign |
| Color | Red on White |
| Corner Type | Rounded |
| Country | CA, MX, US |
| Depth (imperial) | 4 in |
| Depth (metric) | 101.60 mm |
| Dimensions (imperial) | 18 in H x 4.5 in W x 4 in D |
| Dimensions (metric) | 114,30 mm (W) x 457,20 mm (H) x 101,60 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 18 in |
| Height (metric) | 457.20 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | BI |
| Material | Plastic |
| Material Properties | Durable |
| Material Type | Plastic |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Mounting Type | Mounting Holes |
| Number of Printed Sides | 2 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | PRINZING FIRE EXTINGUISHER L SIGN |
| Shape | L |
| Sign Projection Type | 2-Way |
| Sign Size-General (imperial) | 18 in x 4.5 in |
| Sign Type | Fire Fighting |
| Text Language | English |
| Text Legend | FIRE EXTINGUISHER |
| Width (imperial) | 4.5 in |
| Width (metric) | 114.30 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |