Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - SKO-ATK
- Part #:
- SKO-ATK
Product Description
Attack Pac Portable Spill Control Kits - Oil Only Application
30 Years of Service
Attack Pac Portable Spill Kits are efficient, space-saving, single-use kits packed in puncture and UV resistant foil bags.
| Part Number | SKO-ATK |
| Product Number | 107812 |
| UPC | 662706152027 |
| UOM | Case of 4 Kits |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Absorption Capacity (Metric) | 26 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 7 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Oil Only |
| Color | Silver |
| Container Material | Foil |
| Container Type | Bag |
| Contains Recycled Content? | Yes |
| Depth (imperial) | 20 in |
| Depth (metric) | 50.80 cm |
| Dimensions (imperial) | 4 in H x 16 in W x 20 in D |
| Dimensions (metric) | 40,64 cm (W) x 10,16 cm (H) x 50,80 cm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Environmentally Friendly? | Yes |
| Height (imperial) | 4 in |
| Height (metric) | 10.16 cm |
| Includes | (15) 15 in x 19 in Oil Only Pads, (3) 3 in x 4 ft Oil Only Socks, (1) Disposal Bag, (1) Pair of Goggles, (1) Emergency Response Guidebook, (1) Pair of Nitrile Gloves |
| Pallet Quantity | 24 |
| Percent Recycled Content | 15 % |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Kit |
| SAP Local Description | (KIT) SKO-ATK, ATTACK PAK OIL SPILL KIT |
| Trade Name | Re-Form |
| Type | Portable Spill Kit |
| Width (imperial) | 16 in |
| Width (metric) | 40.64 cm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |