Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - SKMA-95W
- Part #:
- SKMA-95W
Product Description
95-Gallon Drum Spill Control Kit - Mixed Oil Only and Universal Application, Wheeled, Absorbency Capacity 77 gal
30 Years of Service
SPC® Spill Kits from Brady® combine absorbents, accessories, PPE and instructional guidelines so you are prepared for emergencies when a spill occurs.
| Part Number | SKMA-95W |
| Product Number | 133480 |
| UPC | 662706901311 |
| UOM | Kit |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Absorption Capacity (Metric) | 291 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 77 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Mixed Application - Oil Only and Universal Contents |
| Color | Yellow |
| Container Material | Polyethylene |
| Container Size | 95 gal (US) |
| Container Type | Drum |
| Contains Recycled Content? | Yes |
| Diameter (imperial) | 31.5 in |
| Diameter (metric) | 80.01 cm |
| Dimensions (imperial) | 47 in H x 31.5 in Dia |
| Dimensions (metric) | 119,38 cm (H) x 80,01 cm (Dia) |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Environmentally Friendly? | Yes |
| Height (imperial) | 47 in |
| Height (metric) | 119.38 cm |
| Includes | (10) Disposal Bags, (4) 3 in x 12 ft Oil Only Socks, (4) 3 in x 12 ft Universal Socks, (4) 18 in x 18 in Oil Only Pillows, (4) 18 in x 18 in Universal Pillows, (55) 15 in x 19 in Oil Only Pads, (55) 15 in x 19 in Universal Pads, (6) 3 in x 4 ft Oil Only Socks, (6) 3 in x 4 ft Universal Socks, (1) Pair of Goggles, (1) Emergency Response Guidebook, (1) Pair of Nitrile Gloves |
| Pallet Quantity | 2 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Kit |
| SAP Local Description | (KIT) SKMA-95W, 95 GAL MIX APP SPILL KIT |
| Type | Drum Spill Kit |
| Wheeled? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |