Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - SKA-XLT
- Part #:
- SKA-XLT
Product Description
ALLWIK Extra-Large Truck Spill Control Kit - Universal Application
30 Years of Service
SPC® Truck Spill Kits from Brady® combine absorbents, SOCs, pillows, PPE and instructional guidelines in a mobile truck so you are prepared when a spill occurs.
| Part Number | SKA-XLT |
| Product Number | 107797 |
| UPC | 662706252116 |
| UOM | Kit |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Absorption Capacity (Metric) | 697 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 184 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Universal |
| Color | Light Yellow |
| Container Material | Polyethylene |
| Container Type | Bin/Truck |
| Depth (imperial) | 39.37 in |
| Depth (metric) | 100.00 cm |
| Dimensions (imperial) | 31.102 in H x 47.244 in W x 39.37 in D |
| Dimensions (metric) | 120,00 cm (W) x 79,00 cm (H) x 100,00 cm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Height (imperial) | 31.102 in |
| Height (metric) | 79.00 cm |
| Includes | (20) 3 in x 12 Universal Socks, (36) 3 in x 4 ft Universal Socks, (250) 15 in x 19 in Universal Pads, (3) Pairs of Nitrile Gloves, (30) Disposal Bags, (8) 18 in x 18 in Pillows, (1) Pair of Goggles, (1) Emergency Response Guidebook |
| Pallet Quantity | 1 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Kit |
| SAP Local Description | (KIT) SKA-XLT, XL UNIV TRUCK SPILL KIT |
| Trade Name | AllWik |
| Type | Mobile Spill Kit |
| Wheeled? | Yes |
| Width (imperial) | 47.244 in |
| Width (metric) | 120.00 cm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer and Reproductive Harm |
| Contains CA Prop 65 Cancer and Reproductive Harm Chemical | Chromium |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |