Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - SKA-EV
- Part #:
- SKA-EV
Product Description
Brady SPC’s HAZWIK Economy Vehicle Spill Kit – Universal
30 Years of Service
Brady SPC’s HAZWIK® Economy Vehicle Spill Kit – Universal combines absorbents, accessories, PPE and instructions in a space-saving container so you’re prepared whenever a spill occurs.
| Part Number | SKA-EV |
| Product Number | 151800 |
| UPC | 662706907160 |
| UOM | Kit |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Absorption Capacity (Metric) | 34 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 9 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Universal |
| Color | Clear |
| Container Material | Polyethylene |
| Container Type | Bag |
| Contains Recycled Content? | Yes |
| Depth (imperial) | 7.25 in |
| Depth (metric) | 18.42 cm |
| Dimensions (imperial) | 17 in H x 15 in W x 7.25 in D |
| Dimensions (metric) | 38,10 cm (W) x 43,18 cm (H) x 18,42 cm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Environmentally Friendly? | Yes |
| Height (imperial) | 17 in |
| Height (metric) | 43.18 cm |
| Includes | (1) Carrying Bag, (20) 15 in x 19 in Universal Pads, (3) 3 in x 4 ft Universal Socks, (2) Disposal Bags, (1) Pair of Goggles, (1) Pair of Nitrile Gloves |
| Pallet Quantity | 50 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Kit |
| SAP Local Description | (GP) SKA-EV, KIT, ECNMY VEH, 1/EA |
| Type | Vehicle Spill Kit |
| Width (imperial) | 15 in |
| Width (metric) | 38.10 cm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Yes - Other Heavy Metals |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |