Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - SKA-BSC
- Part #:
- SKA-BSC
Product Description
Basic Portable Spill Control Kit - Universal Application
30 Years of Service
SPC® Portable Spill Kits from Brady® combine absorbents, accessories, PPE and instructions in a space-saving container so you are prepared when a spill occurs.
| Part Number | SKA-BSC |
| Product Number | 148735 |
| UPC | 662706904510 |
| UOM | Kit |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Absorption Capacity (Metric) | 11.36 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 3 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Universal |
| Color | Clear, White |
| Container Material | Plastic |
| Container Type | Bag |
| Contains Recycled Content? | Yes |
| Depth (imperial) | 4.5 in |
| Depth (metric) | 11.43 cm |
| Dimensions (imperial) | 18 in H x 15 in W x 4.5 in D |
| Dimensions (metric) | 38,10 cm (W) x 45,72 cm (H) x 11,43 cm (D) |
| Environmentally Friendly? | Yes |
| Height (imperial) | 18 in |
| Height (metric) | 45.72 cm |
| Includes | (1) Disposal Bag, (1) Instruction Sheet, (1) Pair of Goggles, (1) Pair of Nitrile Gloves, (10) 15 in x 19 in Universal Pads, (2) 3 in x 4 ft Universal Socks |
| Pallet Quantity | 40 |
| Percent Recycled Content | 60 % |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Kit |
| SAP Local Description | (KIT) SKA-BSC, BASIC UNIV SPILL KIT |
| Type | Portable Spill Kit |
| Wheeled? | No |
| Width (imperial) | 15 in |
| Width (metric) | 38.10 cm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer and Reproductive Harm |
| Contains CA Prop 65 Cancer and Reproductive Harm Chemical | DEHP |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |