Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 11.25" Brady Tag - SCAF2-STHUSA
- Part #:
- SCAF2-STHUSA
Product Description
SCAFFTAG Tag Holder, DANGER DO NOT USE SCAFFOLD, 11.5 in H x 6 in W, Black/Red on White
30 Years of Service
Use these tag insert holders with the ScaffTag® Scaffold Management system to provide system, procedural and legal compliance for scaffolds at worksites.
| Part Number | SCAF2-STHUSA |
| Product Number | 104116 |
| UPC | 754473142629 |
| UOM | Box of 10 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Inspection Tagging |
| Attachment Type | Hanger, Nylon Ties |
| Color | Black, Red on White |
| Dimensions (imperial) | 11.25 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,4 mm (W) x 29,21 cm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| For Use with Tag Size | 7.625 x 5.75 in |
| Height (imperial) | 11.25 in |
| Height (metric) | 29.21 cm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Magnetic? | No |
| Material | Plastic |
| Number of Holes | 3 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag Holder |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Product Type | Holders Only |
| SAP B-Number | PLASTIC |
| SAP Local Description | PLS SCAFFTAG HOLDER SCAF2-STHUSA |
| Text Language | English |
| Text Legend | SCAFFTAG DANGER DO NOT USE SCAFFOLD |
| Trade Name | ScaffTag |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.4 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |