Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - SB-SL44
- Part #:
- SB-SL44
Product Description
Lightweight Portable Spill Containment Berm, 4 ftx 4 ft, Sump Capacity 79 gal
30 Years of Service
Featuring easy set up and deployment in a patented design, SPC® spill berms from Brady® are easy to use yet rugged enough to handle daily wear from forklifts and trucks.
| Part Number | SB-SL44 |
| Product Number | 110547 |
| UPC | 662706835845 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Spill Containment |
| Color | Yellow |
| Dimensions (imperial) | 8 in H x 4 ft W x 4 ft L |
| Dimensions (metric) | 1,22 m (W) x 20,32 cm (H) x 1,22 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Height (imperial) | 8 in |
| Height (metric) | 20.32 cm |
| Length (imperial) | 4 ft |
| Length (metric) | 1.22 m |
| Material | XR-5 Geomembranes |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Containment Berm |
| SAP Local Description | (BERM) SB-SL44, LIGHTWEIGHT, 4 ftX4 ft |
| Sump Capacity (imperial) | 79 gal (US) |
| Sump Capacity (metric) | 299 l |
| Width (imperial) | 4 ft |
| Width (metric) | 1.22 m |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |