Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Keep your SDS's centralized and clearly marked with this SDS metal cabinet.
| Part Number | RK622E |
| Product Number | 45888 |
| UPC | 754473458881 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Safety Identification |
| Color | Yellow |
| Dimensions (imperial) | 22.5 in H x 26.5 in W |
| Dimensions (metric) | 673,10 mm (W) x 571,50 mm (H) |
| Height (imperial) | 22.5 in |
| Height (metric) | 571.50 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Table Top Mounted, Wall Mounted |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Information Center |
| SAP Local Description | PRINZING SDS METAL CABINET YELLOW |
| Text Language | English |
| Width (imperial) | 26.5 in |
| Width (metric) | 673.10 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |