Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - RK420R-E
- Part #:
- RK420R-E
Product Description
3 in DOUBLE MSDS STATION, Red Binder
30 Years of Service
Keep your MSDS together and clearly marked with this MSDS Double station.
| Part Number | RK420R-E |
| Product Number | 43857 |
| UPC | 754473438579 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Safety Identification |
| Color | Multiple Colors |
| Dimensions (imperial) | 21 in H x 30 in W |
| Dimensions (metric) | 762,00 mm (W) x 533,40 mm (H) |
| Height (imperial) | 21 in |
| Height (metric) | 533.40 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Information Center |
| SAP Local Description | PRINZING 3 in DOUBLE SDS STATION |
| Text Language | English |
| Width (imperial) | 30 in |
| Width (metric) | 762.00 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |