Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - PD997E
- Part #:
- PD997E
Product Description
Double Bottle Eye Wash Station, Acrylic
30 Years of Service
This Double Bottle Eye Wash Station features a drop down front panel that allows quick access to your eyewash bottles (not included).
| Part Number | PD997E |
| Product Number | 45840 |
| UPC | 754473458409 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Safety Identification |
| Color | Green |
| Depth (imperial) | 10.2 in |
| Depth (metric) | 259.08 mm |
| Dimensions (imperial) | 12.9 in H x 12.7 in W x 10.2 in D |
| Dimensions (metric) | 322,58 mm (W) x 327,66 mm (H) x 259,08 mm (D) |
| Height (imperial) | 12.9 in |
| Height (metric) | 327.66 mm |
| Material | Acrylic |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Eyewash Station |
| SAP Local Description | PRINZING DOUBLE EYEWASH STATION COLOR |
| Width (imperial) | 12.7 in |
| Width (metric) | 322.58 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |