Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - PD994E
- Part #:
- PD994E
Product Description
Single Clear Eye Wash Station, Each
30 Years of Service
This Single Bottle Eye Wash Station features a drop down front panel that allows quick access to your eyewash bottles (not included).
| Part Number | PD994E |
| Product Number | 45796 |
| UPC | 754473457969 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Safety Identification |
| Color | Clear, Yellow |
| Depth (imperial) | 7 in |
| Depth (metric) | 177.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 10.25 in H x 6.25 in W x 7 in D |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 260,35 mm (H) x 177,80 mm (D) |
| Height (imperial) | 10.25 in |
| Height (metric) | 260.35 mm |
| Material | Acrylic |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Eyewash Station |
| SAP Local Description | PRINZING SINGLE CLEAR EYEWASH STATION |
| Width (imperial) | 6.25 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |