Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - PD524E
- Part #:
- PD524E
Product Description
Bouffant Cap Dispenser, 14 in H x 12 in W x 8 in D
30 Years of Service
Personal protection equipment dispensers remind employees to wear protective equipment and save much-needed room by storing the equipment in space-efficient containers.
| Part Number | PD524E |
| Product Number | 45791 |
| UPC | 754473457914 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Color | Blue on Clear |
| Depth (imperial) | 8 in |
| Depth (metric) | 203.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 14 in H x 12 in W x 8 in D |
| Dimensions (metric) | 304,80 mm (W) x 355,60 mm (H) x 203,20 mm (D) |
| Height (imperial) | 14 in |
| Height (metric) | 355.60 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Surface Mounted, Wall Mounted |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Dispenser |
| SAP Local Description | PRINZING BOUFFANT CAP DISPENSER |
| Text Language | English |
| Text Legend | BOUFFANT CAPS |
| Type | Bouffant Cap Dispenser |
| Width (imperial) | 12 in |
| Width (metric) | 304.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |