Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - PBL2
- Part #:
- PBL2
Product Description
Push-button & Rotary Switch Lockouts 1.33 in H x 2.12 in W x 1.65 in D
30 Years of Service
Guard against unauthorized operation or accidental activation of push, pull or twist-release emergency stops with Emergency Stop Safety Covers from Brady®.
| Part Number | PBL2 |
| Product Number | 104600 |
| UPC | 754473032845 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive (Y/N) | Yes |
| Application | Lockout Tagout |
| Brady Material Number | LOTO-59 |
| Button Size (Imperial) | 1.201 in |
| Button Size (metric) | 30.50 mm |
| Button Type | NEMA |
| Color | Silver |
| Depth (imperial) | 1.65 in |
| Depth (metric) | 41.91 mm |
| Dimensions (imperial) | 1.331 in H x 2.124 in W x 1.65 in D |
| Dimensions (metric) | 53,95 mm (W) x 33,80 mm (H) x 41,91 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | NEMA |
| Height (imperial) | 1.331 in |
| Height (metric) | 33.80 mm |
| Hole Inside Diameter (imperial) | 1.201 in |
| Hole Inside Diameter (metric) | 30.50 mm |
| Includes | 30.50 mm Button |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Lockout Material | Steel |
| Material | Steel |
| Material Type | Steel |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Maximum Service Temperature (°C) | 150 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 302 °F |
| Maximum Shackle Diameter (imperial) | 0.26 in |
| Maximum Shackle Diameter (metric) | 6.60 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -30 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -22 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Lockout Device |
| Risk Type | Electrical Risk |
| SAP B-Number | LOTO-59 |
| SAP Local Description | BUTTON SAFETY ATTACHMENT PBL2 |
| Service Temperature Range (°C) | -30 °C - 150 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -22 °F - 302 °F |
| Width (imperial) | 2.124 in |
| Width (metric) | 53.95 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |