Huge Inventory / Fast Shipping
13.625" x 15.25" Brady Label - OR3000
- Part #:
- OR3000
Product Description
Brady, OR3000, Label, 13.625" W, 15.25" H, Blue on White
30 Years of Service
Post work related injuries and illnesses in your facility in accordance with OSHA regulation using this OSHA posting board.
| Part Number | OR3000 |
| Product Number | 45673 |
| UPC | 754473456733 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Color | Blue on White |
| Dimensions (imperial) | 15.25 in H x 13.625 in W |
| Dimensions (metric) | 346,08 mm (W) x 387,35 mm (H) |
| Height (imperial) | 15.25 in |
| Height (metric) | 387.35 mm |
| Label Holder Loading Orientation | Horizontally |
| Label Holder Material | Acrylic |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Overlaminate Brady Material Type | Low-Glare Acrylic |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Information Center |
| SAP Local Description | PRINZING OSHA 300 POSTING BOARD |
| Width (imperial) | 13.625 in |
| Width (metric) | 346.08 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |