Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - LR008E
- Part #:
- LR008E
Product Description
Small Steel Padlock Center - 16 Lock Capacity
30 Years of Service
Steel Padlock Control Centers provide safe storage and control access to padlocks.
| Part Number | LR008E |
| Product Number | 45647 |
| UPC | 754473456474 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Cabinet Finish/Coating | Powder-Coated |
| Cabinet Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Red |
| Depth (imperial) | 2 in |
| Depth (metric) | 50.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 10 in W x 2 in D |
| Dimensions (metric) | 254,00 mm (W) x 304,80 mm (H) x 50,80 mm (D) |
| Fits suitable padlocks | Fits SafeKey & traditional padlocks |
| Hanging Hardware Included? | Yes |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Includes | (2) Keys for Cabinet |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Interior Features | Lock Rail |
| Lockable? | Yes |
| Lockout Station Filled or Unfilled | Unfilled |
| Material | Steel |
| Maximum Number of Padlocks | 16 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Padlock Center |
| SAP Local Description | PRINZING PADLOCK CONTROL CENTER SMALL |
| Text Language | English |
| Text Legend | PADLOCK CONTROL LOCKOUT TAGOUT STATION |
| Width (imperial) | 10 in |
| Width (metric) | 254.00 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |