Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Heavy duty red clipboard allows lockout information and hardware to be conveniently carried directly to the lockout location.
| Part Number | LOCB |
| Product Number | 45630 |
| UPC | 754473456306 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Accessory Type | Clipboard |
| Application | Lockout Tagout |
| Color | Red |
| Dimensions (imperial) | 30 in H x 24 in W |
| Dimensions (metric) | 609,60 mm (W) x 762,00 mm (H) |
| Height (imperial) | 30 in |
| Height (metric) | 762.00 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Clipboard |
| SAP Local Description | PRINZING LOCKOUT CLIPBOARD |
| Text Language | English |
| Text Legend | Lockout Tagout Safety Tips |
| Width (imperial) | 24 in |
| Width (metric) | 609.60 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |