Huge Inventory / Fast Shipping
4.5" x 0.75" Brady Label - LID-3
- Part #:
- LID-3
Product Description
Brady, LID-3, Label, 4.5" W, 0.75" H, Black, Red on White
30 Years of Service
Steel padlock labels help send a clear message to workers when a machine is down for service or maintenance.
| Part Number | LID-3 |
| Product Number | 45585 |
| UPC | 754473455859 |
| UOM | Pack of 25 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Lockout Tagout |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Red on White |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 0.75 in H x 4.5 in W |
| Dimensions (metric) | 114,30 mm (W) x 19,05 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145, OSHA 1910.147 |
| Finish | Gloss |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 0.75 in |
| Height (metric) | 19.05 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Label Properties | Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Easy to Apply, Flexible |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 93.3 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 200 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | PRINZING LOCKOUT LABELS 25/PK |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 93.3 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 200 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 0.75 in x 4.5 in |
| Sign Type | Information |
| Text Language | English |
| Text Legend | THIS LOCK IS ONLY TO BE REMOVED BY PERSON SHOWN ON BACK |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.15 mm |
| Width (imperial) | 4.5 in |
| Width (metric) | 114.30 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |