Huge Inventory / Fast Shipping
10" x 3.5" Brady Label - LH632E
- Part #:
- LH632E
Product Description
Brady, LH632E, Label, 10" W, 3.5" H, Black on White
30 Years of Service
| Part Number | LH632E |
| Product Number | 45183 |
| UPC | 754473451837 |
| UOM | Pack of 25 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification |
| Brady Material Number | B-946 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black on White |
| Compatible Surface Types | General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 3.5 in H x 10 in W |
| Dimensions (metric) | 254,00 mm (W) x 88,90 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | GHS, NFPA 704, OSHA 1910.1200 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 3.5 in |
| Height (metric) | 88.90 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | GHS |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-946 |
| SAP Local Description | B946,3.5 inHx10 inW,ADMITTANCE AUTHOR, 25/PK |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 3.5 in x 10 in |
| Sign Type | Chemical & Hazardous Substance |
| Text Language | English |
| Text Legend | ADMITTANCE TO AUTHORIZED PERSONNEL ONLY SPECIAL PROCEDURES OF INFORMATION: VISITORS AND PERSONNEL NOT ASSIGNED TO THIS AREA |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 10 in |
| Width (metric) | 254.00 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |