Huge Inventory / Fast Shipping
2.25" x 8.25" Brady Tag - LAD-EITH12
- Part #:
- LAD-EITH12
Product Description
LADDERTAG Tag Holder, DANGER DO NOT USE THIS LADDER
30 Years of Service
These tag insert holders from the LadderTag ladder safety management system help facilities track inspection records, avoid accidents and comply with procedural regulations.
| Part Number | LAD-EITH12 |
| Product Number | 104125 |
| UPC | 754473142711 |
| UOM | Box of 10 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Inspection Tagging |
| Attachment Type | Adhesive Strip and Adhesive Backing, Nylon Ties |
| Color | Black, Red, White |
| Dimensions (imperial) | 8.25 in H x 2.25 in W |
| Dimensions (metric) | 57,15 mm (W) x 209,6 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| For Use with Tag Size | 6.5 x 2 in |
| Height (imperial) | 8.25 in |
| Height (metric) | 209.6 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Magnetic? | No |
| Material | Plastic |
| Number of Holes | 7 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag Holder |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Product Type | Holders Only |
| SAP B-Number | PLASTIC |
| SAP Local Description | PLS LADDERTAG HOLDER LAD-EITH12 |
| Text Language | English |
| Text Legend | LADDERTAG REF NO: DANGER DO NOT USE THIS LADDER |
| Trade Name | LadderTag |
| Width (imperial) | 2.25 in |
| Width (metric) | 57.15 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |