Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - HANDYSORB-NTPAD
- Part #:
- HANDYSORB-NTPAD
Product Description
Brady SPC HandySorb "No-Touch" Pad Refills, 25 Pads
30 Years of Service
Common spills are no problem. HandySorb™ “No-Touch" Universal Pads include the patented quick-release system that makes disposal easy and keeps your hands clean.
| Part Number | HANDYSORB-NTPAD |
| Product Number | 150598 |
| UPC | 662706906347 |
| UOM | Case of 25 Pads |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Absorbency Weight | Heavy |
| Absorption Capacity (Metric) | 47 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 12.5 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Approval/Compliance (EMEA) | OSHA 29 CFR 1910.120, OSHA 29 CFR 1910.22, EPA 40 CFR 112.7(1)(vii) |
| Barrier-Backed? | No |
| Class | Universal |
| Color | Gray |
| Contains Recycled Content? | No |
| Dimensions (imperial) | 19 in W x 15 in L |
| Dimensions (metric) | 48,26 cm (W) x 38,10 mm (L) |
| Dispenser Included? | No |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120 |
| Environmentally Friendly? | Yes |
| Length (imperial) | 15 in |
| Length (metric) | 38.10 mm |
| Material | Polypropylene |
| Number of Plies | 3 |
| Pallet Quantity | 30 |
| Perforated | Not Perforated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Absorbent Pad |
| SAP Local Description | (PADS) HANDYSORB UNI CONSUMABLE 25/CASE |
| Trade Name | HandySorb |
| Type | Universal |
| Width (imperial) | 19 in |
| Width (metric) | 48.26 cm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |