Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - GD03DL
- Part #:
- GD03DL
Product Description
Deluxe Glove Dispenser, 11.82 in H x 20 in W x 7 in D, Clear
30 Years of Service
Remind employees to wear their gloves by mounting glove dispensers near all hazardous work areas.
| Part Number | GD03DL |
| Product Number | 45435 |
| UPC | 754473454357 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Color | Clear |
| Depth (imperial) | 7 in |
| Depth (metric) | 177.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 11.82 in H x 20 in W x 7 in D |
| Dimensions (metric) | 508,00 mm (W) x 300,23 mm (H) x 177,80 mm (D) |
| Dispensing Method | Open Top |
| Height (imperial) | 11.82 in |
| Height (metric) | 300.23 mm |
| Image or Text | No Image/Text |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Surface Mounted, Wall Mounted |
| Number of Compartments | 3 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Dispenser |
| SAP Local Description | PRINZING TRIPLE GLOVE DISPENSER |
| Width (imperial) | 20 in |
| Width (metric) | 508.00 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |