Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - DTO25
- Part #:
- DTO25
Product Description
Oil Only Absorbent Drum Top Covers
30 Years of Service
Oil Only absorbents pick up petroleum-based fluids, paints and non-water soluble chemicals while repelling water - great for indoor & outdoor use.
| Part Number | DTO25 |
| Product Number | 107696 |
| UPC | 662706121061 |
| UOM | Case of 25 Each |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Absorption Capacity (Metric) | 23 l |
| Absorption Capacity (imperial) | 6 gal (US) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Oil Only |
| Color | White |
| Contains Recycled Content? | No |
| Diameter (imperial) | 22 in |
| Diameter (metric) | 55.88 cm |
| Dimensions (imperial) | 22 in Dia |
| Dimensions (metric) | 55,88 cm (Dia) |
| Enables Industry Compliance (North America) | EPA 40 CFR 112.7(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii), OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Environmentally Friendly? | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Non-Woven Material Technology | Meltblown |
| Number of Plies | 1 |
| Pallet Quantity | 60 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Absorbent Drum Cover |
| SAP Local Description | (DTC) DTO25 DRUM TOP CVR, 22 in DIA, 25/CS |
| Trade Name | AllWik |
| Type | Drum Top Cover |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |