Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - DPE
- Part #:
- DPE
Product Description
PPE Dispenser, 10 in H x 10 in W x 10 in D
30 Years of Service
Personal protection equipment dispensers remind employees to wear protective equipment and save much-needed room by storing the equipment in space-efficient containers.
| Part Number | DPE |
| Product Number | 45400 |
| UPC | 754473454005 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Color | Clear |
| Depth (imperial) | 10 in |
| Depth (metric) | 254.00 mm |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 10 in W x 10 in D |
| Dimensions (metric) | 254,00 mm (W) x 254,00 mm (H) x 254,00 mm (D) |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Image or Text | No Image/Text |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Surface Mounted, Wall Mounted |
| Number of Compartments | 1 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Dispenser |
| SAP Local Description | PRINZING PPE DISPENSER |
| Type | PPE Dispenser |
| Width (imperial) | 10 in |
| Width (metric) | 254.00 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |