Huge Inventory / Fast Shipping
7.625" x 5.75" Brady Tag - CHEM-CTI502
- Part #:
- CHEM-CTI502
Product Description
CHEMTAG Inserts, CHEMICAL NAME:
30 Years of Service
CHEMTAG® identifies and controls hazardous substances and assists with the requirements of CFR 1910.1200 (A) (1)
| Part Number | CHEM-CTI502 |
| Product Number | 104133 |
| UPC | 754473142797 |
| UOM | Pack of 100 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Inspection Tagging |
| Approval/Compliance (EMEA) | Complies to OSHA 1910.145(f) when printed with required signal word and major message. |
| Brady Material Number | B-851 |
| Color | Black, Blue, Red, Yellow on White |
| Dimensions (imperial) | 5.75 in H x 7.625 in W |
| Dimensions (metric) | 193,68 mm (W) x 146,1 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| For Use with Tag Insert Holder Type | Chemtag |
| Height (imperial) | 5.75 in |
| Height (metric) | 146.1 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Number of Printed Sides | 2 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Product Type | Tag only |
| Reverse Legend | WARNING DO NOT UNLAWFULLY REMOVE OR INTERFERE WITH THIS SIGN. |
| SAP B-Number | B-851 |
| SAP Local Description | CHEMTAG INSERT 5.75X7.625 YL/RD/BL/BK/WT |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 212 °F |
| Tag Type | Hazardous Material Tag |
| Text Language | English |
| Text Legend | CHEMTAG CHEMICAL NAME: |
| Thickness (imperial) | 0.0098 in |
| Thickness (metric) | 0.249 mm |
| Trade Name | ChemTag |
| Width (imperial) | 7.625 in |
| Width (metric) | 193.68 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |