Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - CB326E
- Part #:
- CB326E
Product Description
Emergency Procedure Clipboard, Red
30 Years of Service
Made from heavy-duty bright red poly, this printed clipboard is easy to spot in an emergency situation.
| Part Number | CB326E |
| Product Number | 45357 |
| UPC | 754473453572 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Accessory Type | Clipboard |
| Application | Safety Identification |
| Color | Red |
| Dimensions (imperial) | 17 in H x 9.5 in W |
| Dimensions (metric) | 241,30 mm (W) x 431,80 mm (H) |
| Height (imperial) | 17 in |
| Height (metric) | 431.80 mm |
| Material | Polystyrene |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Clipboard |
| SAP Local Description | PRINZING EMERGENCY PROCEDURE CLP BRD |
| Width (imperial) | 9.5 in |
| Width (metric) | 241.30 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |