Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
The Multi-Pole Breaker Lockout from Brady® is designed to fit multi-pole breakers.
| Part Number | BL03-6 |
| Product Number | 45305 |
| UPC | 754473453053 |
| UOM | Pack of 6 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Circuit Breaker Lockout Type | Multi-pole Tie Bar |
| Color | Red |
| Depth (imperial) | 0.81 in |
| Depth (metric) | 20.57 mm |
| Dimensions (imperial) | 1.87 in H x 2.6 in W x 0.81 in D |
| Dimensions (metric) | 66,04 mm (W) x 47,50 mm (H) x 20,57 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 1910.147 |
| Handle/Toggle Width (imperial) | 0.42 in |
| Handle/Toggle Width (metric) | 10.67 mm |
| Height (imperial) | 1.87 in |
| Height (metric) | 47.50 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Material | ABS |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Maximum Shackle Diameter (imperial) | 0.3 in |
| Maximum Shackle Diameter (metric) | 7.62 mm |
| Minimum Shackle Clearance (imperial) | 0.75 in |
| Minimum Shackle Clearance (metric) | 19.05 mm |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Circuit Breaker Lockout |
| Risk Type | Electrical Risk |
| SAP Local Description | PRINZING SET OF 6 EA. BL03 |
| Single-Pole Lockout Type | Clamp-On |
| Width (imperial) | 2.6 in |
| Width (metric) | 66.04 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |