Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - BL01-6
- Part #:
- BL01-6
Product Description
120V Single Pole Breaker Lockout, 6/Pack
30 Years of Service
The Single Pole Breaker Lockout from Brady® is designed to fit most single-pole breaker applications.
| Part Number | BL01-6 |
| Product Number | 45301 |
| UPC | 754473453015 |
| UOM | Pack of 6 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Circuit Breaker Lockout Type | Single-pole |
| Color | Red |
| Depth (imperial) | 1.1 in |
| Depth (metric) | 27.94 mm |
| Dimensions (imperial) | 0.8 in H x 2.25 in W x 1.1 in D |
| Dimensions (metric) | 57,15 mm (W) x 20,32 mm (H) x 27,94 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 1910.147 |
| Handle/Toggle Width (imperial) | 0.06 in |
| Handle/Toggle Width (metric) | 1.52 mm |
| Height (imperial) | 0.8 in |
| Height (metric) | 20.32 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Material | Polycarbonate |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Maximum Shackle Diameter (imperial) | 0.282 in |
| Maximum Shackle Diameter (metric) | 7.16 mm |
| Minimum Shackle Clearance (imperial) | 0.5 in |
| Minimum Shackle Clearance (metric) | 12.70 mm |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Circuit Breaker Lockout |
| Risk Type | Electrical Risk |
| SAP Local Description | PRINZING SINGLE POLE BREAKER LO 6 PK |
| Single-Pole Lockout Type | Clamp-On |
| Voltage | 120 V |
| Width (imperial) | 2.25 in |
| Width (metric) | 57.15 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |