Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - BH2010
- Part #:
- BH2010
Product Description
Blood borne Pathogen Compliance Center, Backboard Color: Black/Orange on White
30 Years of Service
Safety information centers provide a centralized location for important safety information and makes the information accessible to employees.
| Part Number | BH2010 |
| Product Number | 44506 |
| UPC | 754473445065 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Safety Identification |
| Color | Black, Orange on White |
| Dimensions (imperial) | 20 in H x 14 in W |
| Dimensions (metric) | 355,60 mm (W) x 508,00 mm (H) |
| Height (imperial) | 20 in |
| Height (metric) | 508.00 mm |
| Image or Text | Image & Text |
| Includes | (1) Backboard, (1) Binder (45299), (1) Wire Rack (43444) |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Information Center |
| SAP Local Description | PRINZING BLOOD PATHOGEN COMPLIANCE CT |
| Text Legend | BLOODBORNE PATHOGEN COMPLIANCE CENTER |
| Width (imperial) | 14 in |
| Width (metric) | 355.60 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |