Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - BAG104
- Part #:
- BAG104
Product Description
Disposal Spill Kit Bag 31 in H x 26 in W Yellow
30 Years of Service
| Part Number | BAG104 |
| Product Number | 110273 |
| UPC | 662706834510 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady SPC Absorbents |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Spill Containment |
| Color | Yellow |
| Container Type | Bag |
| Dimensions (imperial) | 31 in H x 26 in W |
| Dimensions (metric) | 66,04 cm (W) x 78,74 cm (H) |
| Height (imperial) | 31 in |
| Height (metric) | 78.74 cm |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Spill Kit Bag |
| SAP Local Description | (RAW)BAG104-DISPOSAL 26 inX31 in,3MIL P65C |
| Type | 3 Mil Disposal Bag |
| Width (imperial) | 26 in |
| Width (metric) | 66.04 cm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |