Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 99448
- Part #:
- 99448
Product Description
HMIG CLIPBOARD 9 in H x 13 in W INSTABILITY
30 Years of Service
| Part Number | 99448 |
| Product Number | 99448 |
| UPC | 754473994488 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Accessory Type | Clipboard |
| Application | Safety Identification |
| Dimensions (imperial) | 13 in H x 9 in W |
| Dimensions (metric) | 228,60 mm (W) x 330,20 mm (H) |
| Height (imperial) | 13 in |
| Height (metric) | 330.20 mm |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Clipboard |
| SAP B-Number | PLASTIC |
| SAP Local Description | B257 CLIPBOARD, 13X9, HMIG INSTABILITY |
| Width (imperial) | 9 in |
| Width (metric) | 228.60 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |