Huge Inventory / Fast Shipping
12" x 12" Brady Label - 99437
- Part #:
- 99437
Product Description
Brady, 99437, Label, 12" W, 12" H, Black, Blue, Red, Yellow on White
30 Years of Service
Magnetic material is ideal for labeling temporary or frequently moved products
| Part Number | 99437 |
| Product Number | 99437 |
| UPC | 754473994372 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification, Safety Identification |
| Color | Black, Blue, Red, Yellow on White |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 12 in W |
| Dimensions (metric) | 304,80 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | GHS, NFPA 704, OSHA 1910.1200 |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Image or Text | Image & Text |
| Industry | Beverage processing, Buildings identification, Chemical, Construction, Energy utilities, Food processing, Laboratory, Manufacturing, Maritime, Mass transit, Mining, Oil & gas, Pharmaceutical, Process, Pulp & paper, Security, Warehouse & logistics |
| Material | Magnetic |
| Material Properties | Durable |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign Kit |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-811 |
| SAP Local Description | B811 12X12,NFPA MAG SIGN KIT,INSTABILITY |
| Shape | Diamond |
| Sign Size-General (imperial) | 12 in x 12 in |
| Sign Type | Hazardous Substance - NFPA |
| Text Language | English |
| Text Legend | Health, Flammability, Instability, Specific Hazard |
| Width (imperial) | 12 in |
| Width (metric) | 304.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |