Huge Inventory / Fast Shipping
8" x 8" Brady Label - 99435
- Part #:
- 99435
Product Description
Brady, 99435, Label, 8" W, 8" H, Black, Blue, Red, Yellow on White
30 Years of Service
| Part Number | 99435 |
| Product Number | 99435 |
| UPC | 754473994358 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification, Safety Identification |
| Color | Black, Blue, Red, Yellow on White |
| Dimensions (imperial) | 8 in H x 8 in W |
| Dimensions (metric) | 203,20 mm (W) x 203,20 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | GHS, NFPA 704, OSHA 1910.1200 |
| Height (imperial) | 8 in |
| Height (metric) | 203.20 mm |
| Image or Text | Image & Text |
| Industry | Beverage processing, Buildings identification, Chemical, Construction, Energy utilities, Food processing, Laboratory, Manufacturing, Maritime, Mass transit, Mining, Oil & gas, Pharmaceutical, Process, Pulp & paper, Security, Warehouse & logistics |
| Material | Magnetic |
| Material Properties | Durable |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign Kit |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-811 |
| SAP Local Description | B811, 8X8, NFPA MAGNETIC KIT, INSTABLITY |
| Shape | Diamond |
| Sign Size-General (imperial) | 8 in x 8 in |
| Sign Type | Hazardous Substance - NFPA |
| Text Language | English |
| Text Legend | Health, Flammability, Instability, Specific Hazard |
| Width (imperial) | 8 in |
| Width (metric) | 203.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |