Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Our U-Channel Sign Posts feature a baked green enamel finish on hot-rolled, high tensile strength steel for years of maintenance-free performance.
| Part Number | 95047 |
| Product Number | 95047 |
| UPC | 754473950477 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Base Height (imperial) | 6 ft |
| Base Size (imperial) | 2.063 in W |
| Base Width (imperial) | 2.063 in |
| Color | Green |
| Dimensions (imperial) | 6 ft H |
| Dimensions (metric) | 1,83 m (H) |
| Height (imperial) | 6 ft |
| Height (metric) | 1.83 m |
| Material | Baked Enamel on Steel |
| Packaging | Each |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| SAP Local Description | POST, 6 FT. GREEN ENAMEL |
| Special Properties | Weight/Foot: 2 lb/ft |
| Type | U-Channel Sign Post |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |