Huge Inventory / Fast Shipping
36" x 36" Brady Label - 95042
- Part #:
- 95042
Product Description
Brady, 95042, Label, 36" W, 36" H, Red on White
30 Years of Service
Our High Intensity Traffic Signs are extremely durable making them ideal for long-term outdoor use and they offer the highest day and night visibility available.
| Part Number | 95042 |
| Product Number | 95042 |
| UPC | 754473950422 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Traffic Control |
| Calculated Sign Shape | Triangle |
| Color | Red on White |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 36 in H x 36 in W |
| Dimensions (metric) | 914,40 mm (W) x 914,40 mm (H) |
| Height (imperial) | 36 in |
| Height (metric) | 914.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Aluminum |
| Material Properties | Durable, Heavy-duty, Rigid |
| Material Type | Aluminum |
| Mounting Type | Center Post Mounted |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Reflective Type | High-intensity |
| SAP Local Description | HI-INTENSITY TRAFFIC SIGN |
| Shape | Triangle |
| Sign Size-General (imperial) | 36 in x 36 in |
| Sign Type | Traffic |
| Text Language | English |
| Text Legend | YIELD |
| Width (imperial) | 36 in |
| Width (metric) | 914.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |