Huge Inventory / Fast Shipping
30" x 18" Brady Label - 95040
- Part #:
- 95040
Product Description
Brady, 95040, Label, 30" W, 18" H, White on Red
30 Years of Service
Traffic signs guide vehicle traffic, inform employees about areas under repair and improve safety and productivity throughout your property.
| Part Number | 95040 |
| Product Number | 95040 |
| UPC | 754473950408 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Traffic Control |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | White on Red |
| Corner Type | Rounded |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 18 in H x 30 in W |
| Dimensions (metric) | 762,00 mm (W) x 457,20 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 18 in |
| Height (metric) | 457.20 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Aluminum |
| Material Properties | Durable, Heavy-duty, Rigid |
| Material Type | Aluminum |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Mounting Type | Center Post Mounted |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Reflective Type | High-intensity Prismatic (HIP) |
| SAP Local Description | 30 in X 18 in, RED/WHITE |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 18 in x 30 in |
| Sign Type | Traffic |
| Text Language | English |
| Text Legend | WRONG WAY |
| Width (imperial) | 30 in |
| Width (metric) | 762.00 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |