Huge Inventory / Fast Shipping
8" x 1.687" Brady Label - 93637
- Part #:
- 93637
Product Description
Brady, 93637, Label, 8" W, 1.687" H, Magenta on Yellow
30 Years of Service
This sign insert is designed to be used with 3-Pocket Nuclear Insert Holder (93600) and 5-Pocket Nuclear Insert Holder (93602)
| Part Number | 93637 |
| Product Number | 93637 |
| UPC | 754473936372 |
| UOM | Pack of 5 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Magenta on Yellow |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1.687 in H x 8 in W |
| Dimensions (metric) | 203,20 mm (W) x 42,85 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 1.687 in |
| Height (metric) | 42.85 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polycarbonate |
| Material Properties | Durable |
| Material Type | Polycarbonate |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Mounting Type | Holder Mounted |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | RADIATION: NUCLEAR-INSERT SIGN |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 1.687 in x 8 in |
| Sign Type | Safety |
| Text Language | English |
| Text Legend | DOSE RATE__MR/HR__SPECIAL INSTRUCTIONS__CONTAMINATION… |
| Width (imperial) | 8 in |
| Width (metric) | 203.20 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |