Huge Inventory / Fast Shipping
2" x 5" Brady Label - 92304
- Part #:
- 92304
Product Description
Brady, 92304, Label, 2" W, 5" H, Black, Red on White
30 Years of Service
Back Care Weight Range Labels clearly show possible load weights and remind employees to plan their lift to avoid injuries.
| Part Number | 92304 |
| Product Number | 92304 |
| UPC | 754473923044 |
| UOM | Roll of 500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, General Identification |
| Brady Material Number | B-235 |
| Color | Black, Red on White |
| Compatible Surface Types | General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 5 in H x 2 in W |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 127,00 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Semi-gloss |
| Height (imperial) | 5 in |
| Height (metric) | 127.00 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Portrait |
| Material | Paper |
| Material Type | Paper |
| Maximum Service Temperature (°C) | 65 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 149 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-235 |
| SAP Local Description | B235,2X5 in,BACK WEIGH LABEL, 500/ROLL |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 65 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 149 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 5 in x 2 in |
| Sign Type | Safety |
| Text Language | English |
| Text Legend | BACK CARE LABEL WEIGHT RANGE OVER 50 LBS. PLAN YOUR LIFT |
| Thickness (imperial) | 0.0038 in |
| Thickness (metric) | 0.097 mm |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |