Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
These nylon straps for fastening pipe markers can also be used with a variety of tags including valve and lockout/tagout.
| Part Number | 91166 |
| Product Number | 91166 |
| UPC | 754473911669 |
| UOM | Pack of 10 Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Color | Black |
| Dimensions (imperial) | 7 in L |
| Dimensions (metric) | 177,80 mm (L) |
| Length (imperial) | 7 in |
| Length (metric) | 177.80 mm |
| Material | Nylon |
| Material Type | Nylon |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tie |
| SAP Local Description | 7 in, Black |
| Trade Name | Quick-Apply |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |