These IIAR-compliant pipe markers come with the traditional yellow background and are recommended for use in labeling ammonia piping and its contents.
- IIAR pipe markers should include: the marker body (AMMONIA), physical state, pressure level, directional arrows, and an ammonia piping abbreviation
- Style 1 pipe markers measure 2-1/4 in. x 14 in., come one marker per card, and fit pipe diameter 2-1/2 in. to 7-7/8 in.
- B-946 Pressure Sensitive Vinyl is printed with weather-resistant inks and is suitable for indoor and outdoor applications
- Use with directional arrow pipe markers or banding tape
Key Characteristics
| Part Number | 90418 |
| Product Number | 90418 |
| UPC | 754473904180 |
| UOM | Card |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Arrow Direction | No Arrow |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Brady Material Number | B-946 |
| Cards or Sheets per Pack | 1 |
| Character Height (imperial) | 2 in |
| Character Height (metric) | 50.80 mm |
| Class | Other liquids |
| Color | Black, Blue, Orange, Red on Yellow |
| Combined IIAR Legend | AMMONIA TSR LIQ/VAP HIGH |
| Compatible Surface Types | General |
| Country | US, CA, MX |
| Dimensions (imperial) | 2.25 in H x 14 in W |
| Dimensions (metric) | 35,56 cm (W) x 57,15 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI A13.1 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 2.25 in |
| Height (metric) | 57.15 mm |
| IIAR Legend | AMMONIA |
| IIAR Phase | LIQ/VAP |
| IIAR Pressure Level | HIGH |
| IIAR System Abbreviation | TSR |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Pipe Diameter (imperial).1 | 7.875 in |
| Maximum Pipe Diameter (metric) | 200.03 mm |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Pipe Diameter (imperial).1 | 2.5 in |
| Minimum Pipe Diameter (metric) | 63.50 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Pipe Diameter Range (imperial) | 2.5 - 7.875 in |
| Pipe Diameter Range (metric) | 63.50 - 200.03 mm |
| Pipe Marker Mounting Style | Self-Adhesive |
| Pipe Marker Style | 1 |
| Pre-Printed Areas on Label | IIAR Legend |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Pipe Marker |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 1 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Weather-resistant |
| SAP B-Number | B-946 |
| SAP Local Description | AMMONIA (IIAR) PIPE MARKERS |
| Self-Adhesive Pipe Marker Format | Die-Cut on Cards |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Text Language | English |
| Text Legend | TSR LIQ/VAP/HIGH AMMONIA |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 14 in |
| Width (metric) | 35.56 cm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
90418
Product Type
Pipe Marker
Label Width
14"
Label Height
2.25"
Color
Black, Blue, Orange, Red on Yellow
Finish
Gloss
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Vinyl
Sold By
Card
Application
Pipe and Valve Marking
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null