Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 89257
- Part #:
- 89257
Product Description
Right-To-Know Wallet Cards - Spanish, Pack of 25 Each
30 Years of Service
Right-To-Know Wallet Cards are ideal for distribution to employees following formal hazard communication training.
| Part Number | 89257 |
| Product Number | 89257 |
| UPC | 754473892579 |
| UOM | Pack of 25 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Hazard Communication Identification |
| Color | Blue, Red, Yellow on White |
| Dimensions (imperial) | 2.175 in H x 3.5 in W |
| Dimensions (metric) | 88,90 mm (W) x 55,25 mm (H) |
| Height (imperial) | 2.175 in |
| Height (metric) | 55.25 mm |
| Material | Plastic |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Wallet Card |
| SAP Local Description | RTK, NFPA/HMIG WALLET CARD,SPANISH |
| Text Language | Spanish |
| Text Legend | RATING EXPLANATION GUIDE |
| Width (imperial) | 3.5 in |
| Width (metric) | 88.90 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |