Huge Inventory / Fast Shipping
5" x 3.5" Brady Label - 86193
- Part #:
- 86193
Product Description
Brady, 86193, Label, 5" W, 3.5" H, Black, Green on White
30 Years of Service
These labels communicate dangers and messages to those close to, or working around, machinery and equipment.
| Part Number | 86193 |
| Product Number | 86193 |
| UPC | 754473861933 |
| UOM | Pack of 5 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, Safety Identification |
| Brady Material Number | B-302 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Green on White |
| Compatible Surface Types | Cold, High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 3.5 in H x 5 in W |
| Dimensions (metric) | 127,00 mm (W) x 88,90 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Header | SAFETY FIRST |
| Height (imperial) | 3.5 in |
| Height (metric) | 88.90 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Laminated | Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyester with Polyester Overlaminate |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-302 |
| SAP Local Description | B302-3.5x5-WG-O-5/Pk-BLK/GRN/WHT 5/PK O |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 230 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 3.5 in x 5 in |
| Sign Type | Machine and Equipment |
| Text Language | English |
| Text Legend | KEEP AREA CLEAN |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.152 mm |
| Width (imperial) | 5 in |
| Width (metric) | 127.00 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |