Huge Inventory / Fast Shipping
14" x 10" Brady Label - 85371
- Part #:
- 85371
Product Description
Brady, 85371, Label, 14" W, 10" H, Blue on White
30 Years of Service
B-302 is an indoor/outdoor high performance pressure sensitive safety sign, and is surface printed polyester with a polyester overlaminate.
| Part Number | 85371 |
| Product Number | 85371 |
| UPC | 754473853716 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, General Identification |
| Brady Material Number | B-302 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Blue on White |
| Compatible Surface Types | Cold, High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 14 in W |
| Dimensions (metric) | 355,60 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyester with Polyester Overlaminate |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-302 |
| SAP Local Description | B302-10x14-WG-O-FIRST AID SIGN |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 230 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 10 in x 14 in |
| Sign Type | Emergency & First Aid |
| Text Language | English |
| Text Legend | HOW TO LIFT CORRECTLY THE WRONG WAY TO LIFT - LEGS STRAIGHT, BACK BENT - THIS PUTS ALL THE STRAIN ON THE MUSCLES OF THE BACK AND ABDOMEN. THE RIGHT WAY TO LIFT LEGS BENT, BACK KEPT AS STRAIGHT AS POSSIBLE, LOAD CLOSE TO BODY GRIPPED AT OPPOSITE CORNERS |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.152 mm |
| Width (imperial) | 14 in |
| Width (metric) | 355.60 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |