Huge Inventory / Fast Shipping
3.25" x 7.625" Brady Tag - 833764
- Part #:
- 833764
Product Description
3 Part Flange Tag: /Orange/ DISTURBED JOINT…
30 Years of Service
| Part Number | 833764 |
| Product Number | 833764 |
| UPC | 754473547677 |
| UOM | Pack of 10 Tags |
| Brand Name | Scafftag |
| Application | Inspection Tagging, Pipe and Valve Marking |
| Color | Multiple Colors |
| Dimensions (imperial) | 7.625 in H x 3.25 in W |
| Dimensions (metric) | 83,00 mm (W) x 200,00 mm (H) |
| Height (imperial) | 7.625 in |
| Height (metric) | 200.00 mm |
| Material | Polypropylene |
| Material Type | Polypropylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -10 °C |
| Number of Holes | 1 |
| Number of Printed Sides | 2 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Product Type | Inserts Only |
| Reverse Legend | FLANGE TESTING, FLANGE ASSEMBLY, FLANGE BREAK DATA |
| SAP Local Description | STSI 522A |
| Service Temperature Range (°C) | -10 °C - 90 °C |
| Text Language | English |
| Text Legend | DISTURBED JOINT, FLANGE ASSEMBLY, FLANGE BREAK |
| Thickness (imperial) | 0.020 in |
| Thickness (metric) | 0.50 mm |
| Width (imperial) | 3.25 in |
| Width (metric) | 83.00 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |