Huge Inventory / Fast Shipping
1.5" x 0.625" Brady Label - 82593
- Part #:
- 82593
Product Description
Brady, 82593, Label, 1.5" W, 0.625" H, Blue on White
30 Years of Service
Write-On Inspection Labels from Brady® provide easy identification for calibration, testing, and repair of tools and equipment.
| Part Number | 82593 |
| Product Number | 82593 |
| UPC | 754473825935 |
| UOM | Pack of 14 Sheets |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Inventory and Inspection Labeling, General Identification, Safety Identification |
| Brady Material Number | B-747A |
| Cards or Sheets per Pack | 14 |
| Color | Blue on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 0.625 in H x 1.5 in W |
| Dimensions (metric) | 38,10 mm (W) x 15,88 mm (H) |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.625 in |
| Height (metric) | 15.88 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Laser Toner-receptive |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Inspection Repair |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 26 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Smear-resistant |
| SAP B-Number | B-747A |
| SAP Local Description | B747, 5/8 inX1-1/2 in, BLUE/WHT, REPAIRED BY |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 266 °F |
| Shape | Rectangle |
| Text Language | English |
| Text Legend | REPAIRED BY INITIALS: DATE: |
| Thickness (imperial) | 0.0035 in |
| Thickness (metric) | 0.090 mm |
| Total Quantity | 364 |
| Width (imperial) | 1.5 in |
| Width (metric) | 38.10 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |